Παράθεση Αρχική ανάρτηση από cna Προβολή Ανάρτησης
Αν τιμούσαμε όμως την επαγγελματική αλληλεγγύη θα μπορούσαμε να βρούμε κάποιον άτυπο τρόπο τήρησης ελαχίστων αμοιβών αλλά...
Εννοείς να τα βρούμε οι μηχανικοί μεταξύ μας για ελάχιστη αμοιβή? Ποιος θα το ελέγχει αυτό?

Πιστεύω ότι το θέμα των ελάχιστων αμοιβών αφού προέρχεται από αποφάσεις της Ευρωπαικής Ένωσης θα πρέπει να περιλαμβάνει και τις εργασακές συνθήκες του μηχανικού στην Ευρώπη.
Επειδή δεν έχω δουλέψει στο εξωτερικό αναρωτιέμαι. Ποιο είναι το ακριβές αντικείμενο εκεί? Ο μηχανικός ποιον ρόλο έχει? Πάει πολεοδομίες σε ένα γραφειοκρατικό χάος? Το επάγγελμα είναι ποινικοποιημένο? Παίρνει απάνω του όλες τις ευθύνες που αφορούν την ποιότητα κατασκευής (υλικά,σίδερα κ.τ.λ.) ? Τα συνεργεία τι επίπεδο έχουν? Υπογράφουν όλοι τα πάντα? Αναφέρομαι κυρίως στην ηλικία και όχι σε επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν πρέπει να υπάρχουν κατηγορίες πτυχίων ακόμη και στα ιδιωτικά έργα λόγω σεισμικότητας?

Επίσης ποιες είναι οι αμοιβές στην Ευρώπη και ποιες είναι εδώ? Αυτό δεν μετράει?

Για τα στατικά που με αφορούν έχω να πω ότι η Ελλάδα σαφέστατα μπορεί να επικαλεστεί το επιχείρημα των σεισμών (ποιες και πόσες χώρες έχουν σεισμική επιτάχυνση 0.24 π.χ. ?). Επίσης το επάγγελμα μας έχει ποινικές ευθύνες. Όσο δεν υπάρχει πιστοποίηση των υλικών και της ποιότητας κατασκευής όλη η ευθύνη του αντισεισμικού σχεδιασμού βαραίνει τον μηχανικό. Αυτό πρέπει να πληρωθεί.

Τέλος θέλω να πω ότι ο μόνος σίγουρος τρόπος για την διασφάλιση των αμοιβών μας είναι και η αύξηση της ποιότητας της δουλειάς μας. Εάν εφαρμόζουμε προγράμματα "μαύρα κουτιά" και τα κάνουμε όλα τυποποιημένα λογικό είναι να σου πει και ο επιχειρηματίας ότι αυτό που κάνεις είναι της πλάκας. Δεν σας έχουν πει εργολάβοι "χτύπα ρε μηχανικέ το κτίριο στο κομπιούτερ.." σαν να σου λέει ότι είσαι ένας χειριστής προγράμματος και ότι δεν εφαρμόζεις καμία επιστήμη για να κάνεις την μελέτη σου!!!

Μήπως πρέπει έτσι και εμείς να αυξήσουμε την ποιότητα στις μελέτες μας. Αυτό όμως θα σημαίνει και πιθανή τροποποίηση των κανονισμών.